czwartek, 12 grudnia 2013

Chełbia Modra


Chełbie mają postać polipa i meduzy. Polip swym kształtem przypomina worek i w zasadzie prowadzi osiadły tryb życia. Meduza natomiast ma kształt zbliżony do parasola i jest unoszona przez prądy morskie. Chełbie są wyłącznie zwierzętami morskimi. Dorosłe występują głownie w postaci pływającej meduzy. Ciało chełbi modrej, podobnie jak innych meduz, jest galaretowate i przejrzyste, w ponad 95 % składa się z wody. Na obwodzie ciała chełbi występują ciałka brzeżne odbierające bodźce ze środowiska, np. świetlne.
U chełbi modrej wokół otworu gębowego występują 4 płaty gębowe, tzw. ramiona. Chełbie są zwierzętami rozdzielnopłciowymi, tzn. że występują osobniki męskie produkujące plemniki i osobniki żeńskie produkujące komórki jajowe.



Dlaczego meduza ma czułki?
Po to, żeby chwytać małe rybki, które więzną w nich jak w rybackiej sieci. Każdy czułek posiada małe harpuny z trującym jadem.






 
                          
                                                                          

Ukwiał

Do koralowców bezszkieletowych zaliczane są ukwiały, które wyróżniają się jaskrawym ubarwieniem. Ich czułki zaopatrzone są w liczne komórki parzydełkowe. Mięsistą podeszwą przytwierdzają się do podłoża. Są drapieżne. Zyje w symbiozie z rakiem pustelnikiem. Odwłok pustelnika jest miękki przez co zwierze zmuszone jest szukać muszli na której osadza się ukwiał. Rak poruszając się przenosi go z miejsca na miejsce. Dzięki temu ukwiał ma większe szanse na znalezienie pożywienia, sam natomiast zapewnia pustelnikowi ochrone.

W jaki sposób ukwiał morski stacza bójki?
Ukwiał posiada czułki zawierające silne trucizny. Kiedy jakiś sąsiad za bardzo się zbliży, wówczas chwyta go i poraża trucizną. Ma paskudny charakter!